DN10-4-LEG-D-280
DN10-4-LEG-D-280
-- Four-Leg Metal Dome 4-LEG-D --
Product specifications
DN10-4-LEG-D-280 metal dome
Drawing
DN10-4-LEG-D-280 metal dome
Entity
Project nameDescriptionProject nameDescription
A DIA (mm) 10.0 Part Number DN10-4-LEG-D-280
Material Stainless Steel with double-side nickel-plated Force (g) 0
Force Tolerance (g) 0 Life Cycle (time)
Thickness (mm) 3 B Width (mm) 7
C Height (mm) 1 E Depth (mm) 9
F DIA (mm) 0 Click Ratio (%) 3
Dimensional tolerance (mm)
  x.x: ±0.1   x.xx: ±0.05   (Except for material thickness and parameters with tolerances)
Common links
Comparison of different materials
Corrosion resistance General Well Best
Electrical conductivity General Well Best
Resistances Less than 100 ohms Less than 1 ohms Less than 0.1 ohms
Cost Average High Very high
Force Test Probe
Commonly Used Force Testing Probe
Unless otherwise specified, force test probe should be 0.3mm hard point ( Please review the screen of the pointed head).
PCB Reference
PCB Layout Suggest
Sing Side PCB, Double Sided PCB
Name Description/specifications
Contact configuration SPST N.O
Switching/working voltage 0.1v to 50v DC
Switching capacity 1 Watt
Switching current: 00.005mA to 100mA DC
Contact Resistance: <0.10 ohm (Steel with Single Sided Gold Plating), <1 ohm (Steel with Double Sided Nickel Plating) , <100 ohm (Steel without plating)
Contact bounce make <0.3ms
Contact bounce break <0.6ms
Operation temperature rating: -40 degrees C to +100 degrees C
Storage temperature rating -55 degrees C to +100 degrees C
The values listed above are standard reference values, which depend
Single-panel PCB size parameter table
ID Project name Product specifications ID Project name Product specifications
1 Dome Diameter (mm) 10.00 2 A Dimension (mm) 9.80
3 B Dimension (mm) 6.20 4 W Dimension (mm) 1.65
5 D Diameter (mm) 4.00 6 T Width (mm) 1.10
7 E Diameter (mm) 11.30 8 F Diameter (mm) 8.00
9 H Width (mm) 0.50
Double-sided PCB size parameter table
1 Dome Diameter (mm) 10.00 2 D Dimension (mm) 4.00
3 T Width (mm) 1.10 4 E Dimension (mm) 11.30
5 F Diameter (mm) 8.00 6 G Diameter (mm) 0.90
How to use
Please visit our website www.metaldome.net
Product Introduction
Metal dome (also known as metal dome, snap dome), (because the switch is like a pot upside down, so commonly known as the pot piece, or 'pot piece'), the English metal dome, made of stainless steel, is an important part of the switch, with the metal dome of the conductivity, between the user and the product to play a quality switch role. At the same time, the use of metal shrapnel's stable rebound force (automatic reset after pressing), its characteristics of long life, to provide users with quality tactile feedback. The material used for metal shrapnel is relatively thin (usually 0.05mm~0.15mm) stainless steel strip (steel grade usually used 301 or 304), metal shrapnel is an important part of the switch.